Νοιάζομαι και δρω – Γ΄ τάξη

Στις  14 Μαρτίου οι μαθητές του Γ1 και του Γ2  νοιάστηκαν για το περιβάλλον και έδρασαν!

Στο πλαίσιο της  εβδομάδας εθελοντισμού  γίναμε για μια ακόμη  φορά  μικροί εθελοντές και αποφασίσαμε να καθαρίσουμε τον περιβάλλοντα χώρο του σχολείου  καθώς και  την πλατεία που βρίσκεται κοντά στο σχολείο.

Χωριστήκαμε σε δύο ομάδες , φορέσαμε τα γάντια μιας χρήσης και μοιραστήκαμε δυο σακούλες μπλε και δυο πράσινες. Μαζεύοντας τα σκουπίδια τα χωρίζαμε σε ανακυκλώσιμα και μη ανακυκλώσιμα και τα ρίχναμε στην αντίστοιχη σακούλα. Στη συνέχεια , αφού γέμισαν οι σακούλες ,τις μεταφέραμε στον μπλε και πράσινο κάδο  ( του Δήμου Πατρέων ) που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας.

Τέλος , παίξαμε ένα αγαπημένο ομαδικό παιχνίδι! Αφού χωριστήκαμε σε ομάδες, σχηματίσαμε με καρτέλες -που είχαν φτιάξει οι δασκάλες μας- τις λέξεις των ανακυκλώσιμων υλικών   (χαρτί, πλαστικό , γυαλί , αλουμίνιο και λευκοσίδηρος ) . Ήμασταν όλοι νικητές!

Τι ωραία και γεμάτη μέρα όταν ” νοιάζομαι  και δρω ” !