28η Οκτωβρίου

Ημέρα μνήμης για τους ήρωες του 1940 σήμερα. Αφιερωμένη σε όλους αυτούς που πολέμησαν “κι ας μην ήταν πλασμένοι για πόλεμο” , σε αυτούς που για να απολαμβάνουμε εμείς σήμερα την ελευθερία μας, τους στοίχισε πολύ.. πλήρωσαν με πόνο, με πείνα, με την ίδια τη ζωή τους…

Η Στ΄ τάξη επικεντρώθηκε στις γελοιογραφίες της εποχής. Είδαμε, αναλύσαμε πώς η γελοιογραφία λειτούργησε την περίοδο εκείνη…και τέλος φτιάξαμε τις δικές μας.

Στη μνήμη τους….

Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Το σχολείο μας στις 8 Οκτωβρίου 2018 στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, επισκέφθηκε τους χώρους του Παμπελοποννησιακού Σταδίου. Εκεί όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αθλήματα όπως: τοξοβολία, ράγκπι, πινγκ-πονγκ, ποδηλασία καθώς και να γνωρίσουν τα αθλήματα και να συνομιλήσουν με αθλητές ΑΜΕΑ. Ήταν μια ημέρα γεμάτη ενέργεια, εμπειρίες , χαμόγελα.

Ημέρα υγιεινής διατροφής

• 6 Οκτωβρίου, παγκόσμια ημέρα υγιεινής διατροφής. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την αξία του να τρέφεται κανείς υγιεινά και σωστά μέσα από δράσεις, συζητήσεις, προβολές και ομαδικά παιχνίδια. Όμως για να καταλάβουμε καλύτερα το πόσο σημαντικό είναι να τρώμε σωστά, το κάθε παιδί έφερε ένα υγιεινό γεύμα και το μοιράστηκε με τους συμμαθητές του.