Ένας γάμος γεμάτος κομφετί!

Έναν γάμο διαφορετικό από τους παραδοσιακούς παρουσίασαν οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας την τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς.  Καλεσμένοι ήταν όλοι οι μαθητές μας αλλά και οι μικροί μας φίλοι από το 48ο Νηπιαγωγείο Πάτρας.

Ο “Αποκριάτικος γάμος” είναι ένα δρώμενο με κωμικά στοιχεία γραμμένο σε έμμετρο λόγο από τη θεατρολόγο του σχολείου μας κ. Αγγελική Γεωργακοπούλου, η οποία επιμελήθηκε την όλη δράση.

Τα παιδιά γέλασαν , χόρεψαν, χάρηκαν και πρόσθεσαν μια ακόμα ανάμνηση στα χρόνια του δημοτικού που σε λίγο θα αφήσουν πίσω τους.

Πρόσκληση σε ημερίδα

Πρόσκληση

Σας προσκαλούμε στην Επιστημονική Ημερίδα που διοργανώνει το 49ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, σε συνεργασία με το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών υπό την αιγίδα της  Π.Δ.Ε.Δ.Ε  την:

Παρασκευή  2  Μαρτίου  2018  και ώρα 8:30 π.μ   στο  Μ.Ε.Τ Πρόσκληση site

Το χαρτί του μέλλοντός μας-Ευέλικτα καπάκια

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας  βραβεύτηκε  για τη συμβολή του στο εθελοντικό πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού “Το χαρτί του μέλλοντός μας” καθώς και στην εθελοντική δράση “Ευέλικτα καπάκια” για το 2016-2017. Δεδομένης της περσινής μας επιτυχίας ευελπιστούμε ότι θα ανταποκριθείτε όλοι στην πρόσκλησή μας να συνεχίσουμε και για το σχολικό έτος 2017-2018. Όλοι μαζί στοχεύουμε σε μια αποδοτική συνεργασία η οποία αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση αλλα και στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών μας στα κρίσιμα ζητήματα τόσο της προστασίας του περιβάλλοντος μέσω της ανακύκλωσης χαρτιού όσο και της προσφοράς σε συνανθρώπους μας με ειδικές ανάγκες.Ευχαριστούμε!!!