349΄Ακόμα

“349΄ακόμα”
Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου2018 οι μαθητές των Δ΄ και Στ΄ τάξεων παρακολούθησαν το Θεατροπαιδαγωγικό Πρόγραμμα -Παράσταση του θεάτρου φόρουμ “349΄ακόμα”. Τα μέλη της Θεατροπαιδαγωγικής Ομάδας ΠΑΙθέΑ, κος Γιώργος Μπεκιάρης και οι φοιτητές του τμήματος Θεατρικών Σπουδών Γιάννης Κουτρουμάνης,Νίκη Φραγκέλη και Χρήστος Μπουρνάκας, επισκέφτηκαν το σχολείο μας στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας “ 349΄ακόμα” που υλοποιείται φέτος από τους μαθητές των παραπάνω τάξεων, προκειμένου να κατανοήσουν το φαινόμενο της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού και να ευαισθητοποιηθούν.

349΄ είναι ο χρόνος που τα παιδιά βρίσκονται μια συνηθισμένη μέρα στο σχολείο. Έτσι με βιωματικό τρόπο, μέσα από αυτοσχεδιασμούς και δραματικές ασκήσεις, γνώρισαν αιτίες που οδηγούν στην εκδήλωση των περιστατικών που οδηγούν στη Σχολική Βία, κατανόησαν τους ρόλους θύτη-θύματος- παρατηρητή και τις επιπτώσεις όλων αυτών στη σχολική κοινότητα.

.

Οι μαθητές μας πραγματικά απόλαυσαν την εντυπωσιακή παράσταση γνωρίζοντας θετικά πρότυπα συμπεριφοράς μέσα από τη συνεργασία και το παιχνίδι.

Υπεύθυνες του προγράμματος “349΄ακόμα” για το σχολείο μας: Μαρία Κόρδα και Λεωνίς Σαμαρτζή

Συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Γεωργία Ρηγοπούλου και Μαρία Κεϊμαλή .

Η επικοινωνία παλιά και σήμερα

Γίναμε ” βούκινο”  την Πέμπτη το πρωί στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών !

Η  Γ΄ τάξη του σχολείου μας  επισκέφτηκε στις 25 Ιανουαρίου 2018 το μουσείο όπου παρακολούθησε με ιδιαίτερο  ενδιαφέρον την εξέλιξη της τεχνολογίας.

Από το βούκινο  και  τη  σκυτάλη φτάσαμε στο κινητό τηλέφωνο ! Από τις φρυκτωρίες και τα ταχυδρομικά περιστέρια καταλήξαμε στο ασύρματο τηλέφωνο και το εικονοτηλέφωνο ! Από το τηλέφωνο με καλώδιο φτάσαμε στην οπτική ίνα !

Μιλήσαμε μεταξύ μας μέσω τηλεφώνων με καντράν , παρατηρήσαμε ένα τηλεφωνικό κέντρο από κοντά, ανακαλύψαμε πώς λειτουργεί η οπτική ίνα και τέλος, παίξαμε παιχνίδια  στον υπολογιστή ελέγχοντας τι μάθαμε.Ήμασταν εξαιρετικοί μαθητές και σωστοί επισκέπτες!

Το ταξίδι μας στον χρόνο και την  επικοινωνία , στο χθες και το σήμερα , στο παρελθόν και το μέλλον  ήταν μοναδικό !

Κράτα το

“Το κορίτσι” Οδυσσέας Ελύτης

Σήμερα το μάθημα είχε …ποίηση!!….και μάλιστα ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη!

Διαβάσαμε για τη ζωή του ποιητή, είδαμε τη βράβευσή του από τη Σουηδική Ακαδημία και την απονομή του βραβείου Νόμπελ. Ακούσαμε τον ίδιο να διαβάζει ποιήματά του. Θυμηθήκαμε το απόσπασμα από τον “Άσμα ηρωικό και πένθιμο για τον χαμένο ανθυπολοχαγό της Αλβανίας” που είχαμε διαβάσει στη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου και μετά…..ήρθε “Το κορίτσι”…

“Το κορίτσι”, μας μάγεψε! Το διαβάσαμε, το ακούσαμε μελοποιημένο από τον Δημήτρη Λάγιο και με τη φωνή της Αρετής Κετιμέ, αλλά και της Ελένης Βιτάλη!

Το ακούσαμε με κλειστά μάτια και δημιουργήσαμε τις εικόνες στο μυαλό μας.

Μετά τις ζωγραφίσαμε, φωτογραφίσαμε τις ζωγραφιές μας και φτιάξαμε ένα βίντεο! Είμαστε πολύ περήφανοι γι’αυτό!

Το κορίτσι που ήθελε να αγγίξει το μισοφέγγαρο

Τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018 οι μαθητές των Α,Β και Δ τάξεων παρακολούθησαν την παράσταση του ParaMana Puppet Theatre: “Το κορίτσι που ήθελε να αγγίξει το μισοφέγγαρο”.

Ήταν μια παράσταση βασισμένη στο γιαπωνέζικο παραμύθι “Tsukino Waguma”.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τη χρήση της τρισδιάστατης απεικόνισης σκιάς και τη ζωντανή αφήγηση. Τα μηνύματα κατά του πολέμου, για τη δύναμη της Αγάπης, της Ειρήνης και της Φιλίας πραγματικά τα εντυπωσίασαν.

” Πάντα η ΕΙΡΗΝΗ νικάει τον ΠΟΛΕΜΟ αν οι άνθρωποι έχουν ΑΓΑΠΗ”

“Τη διχόνοια διώξε και τη χαρά αναζήτησε”

“Αν στη Γη υπάρχει Αγάπη πόλεμος δε θα υπάρχει”