Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού

Την τελευταία μέρα της σχολικής χρονιάς αποφασίσαμε να παίξουμε. Εμπνευσμένοι από την ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας “Καράβια” γίναμε πειρατές. Ξεκινήσαμε την αναζήτηση του θησαυρού λύνοντας κάποιους γρίφους. Τα παιδιά οδηγήθηκαν σε κάποια μέρη του σχολείου και τελικά ανακάλυψαν τον “πολύτιμο” θησαυρό που εξαφανίστηκε μέσα σε μερικά λεπτά, αφού ήταν νόστιμα γλυκίσματα. Ευχηθήκαμε να συνεχίσουν τα παιχνίδια τους στην άμμο……….

ΚΑΛΟ    ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!!!!!!!!

Με τα χέρια μου μιλώ και τον κόσμο αγαπώ !

Στις  18 Μαΐου 2017 το Ε2 τμήμα του σχολείου μας  πήρε μέρος στην εκδήλωση  που πραγματοποιήθηκε στον πολυχώρο “Αίγλη”  καθώς στο σχολείο μας λειτουργεί το Τμήμα ένταξης κωφών και βαρηκόων.

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, η ΠΟΣΕΕΠΕΑ  με τη στήριξη της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδος, του Δήμου Πατρέων και της Περιφερειακής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής  Ελλάδας & Νότιων Ιονίων Νήσων       ( ΠΟΜΑΜΕΑ ) σε συνεργασία με το ΚΕΔΔΥ Αχαΐας  συνδιοργάνωσαν αυτή τη μεγάλη γιορτή με κύριο στόχο την παρουσίαση υλοποιημένων προγραμμάτων και δράσεων Σχολικών Μονάδων (Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης).

Με μεγάλη χαρά τα παιδιά τραγούδησαν στη νοηματική γλώσσα  το ¨Άσπρα καράβια τα όνειρά μας ” και μας ταξίδεψαν σε μέρη μακρινά χωρίς διακρίσεις και διαφορές με μόνο οδηγό την ελπίδα για  ισότητα , για σεβασμό, για ζωή!

Όλα τα σχολεία παρουσίασαν υπέροχες εργασίες των παιδιών και έδωσαν μια διαφορετική  μα καταπληκτική εικόνα στον χώρο της Αίγλης.

Όλοι φύγαμε πιο ”πλούσιοι” από αυτή την εκδήλωση ελπίζοντας στην ευαισθητοποίηση  όλων , την αλληλοαποδοχή, την αρμονική συμβίωση με το κοινωνικό σύνολο, την  ισότιμη κοινωνική εξέλιξη αλλά και  τη διασφάλιση της πλήρους προσβασιμότητας των μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στην κοινωνία μας.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Ντία Κανάγια  για τα “μαθήματα” νοηματικής γλώσσας καθώς και την κυρία  Ευαγγελία Μπέκου που μας έφτιαξε τα υπέροχα καραβάκια για τις μπλούζες μας!!